Středisko výcviku vodicích psů SONS ČR

Náš E-shop

Facebook

Podpora

 

Naše činnost

Stěžejním bodem naší činnosti je výcvik vodicích psů pro zrakově postižené (nevidomé a prakticky nevidomé). V rámci tohoto procesu se soustředíme především na: vodicí psi ve středisku na dvoře mezi kotci

  • vlastní odchov, výběr a nákup štěňat,
  • výchovu štěňat v rodinách dobrovolných spolupracovníků,
  • vlastní výcvik psů dle standardů Mezinárodní federace vodicích psů,
  • přísnou veterinární péči o psy ve výchově a ve výcviku,
  • proškolení a praktický zácvik nevidomých žadatelů o vodicí psy,
  • odborné předávání vycvičených psů,
  • následnou péči o každého uživatele.

K dnešnímu datu (17. květen 2019) u nás pobývá dvanáct psích juniorů, ti už přesáhli 1 rok a vrátili se do střediska k dalšímu pokračujícímu výcviku, který potrvá 6-9 měsíců.
Některá štěňata jsou učenlivější, jiným to trvá trochu déle. To ovšem neznamená, že z těch pomalejších budou horší pomocníci. Z rodin předvychovatelů znají základní povely poslušnosti. Největší důraz je kladen na přivolání a odložení. Zvládnou pohyb po městě, v dopravních prostředcích, v obchodech, ale i setkání s jinými psy. Později je nevyruší žádné zrakové, čichové ani sluchové vjemy. Budou doprovázet svého pána prakticky všude. Nejtěžší fází výcviku je naučit psa řešit situaci, kdy se setká s překážkou výškovou (jako např. větev, páska), dále výkopy, zúžený prostor, pohyblivé překážky (kolemjdoucí lidé), apod.
Každého psa z předvýchovy čeká výcvik, který všichni psi absolvují společně, ale konečné zacvičení už proběhne přímo pro potřeby konkrétního člověka.

V lednu přišel klient s požadavkem na rychlého vodicího psa, který bude zvládat jak trasy v Praze (klient zatím pobývá v rekvalifikačním středisku Dědina), tak i vesnické prostředí, kde jinak bydlí. Začali jsme se speciální přípravou aktivní fenky Yry, jejíž výcvik probíhal zatím pouze v Praze. S ohledem na potřeby klienta jsme se začali věnovat výcviku i na vesnici, kde nejsou chodníky, ale jen krajnice, a kde se Yra může setkat i s řadou zvířat. V tuto chvíli je už Yra předávána svému novému majiteli.

V posledních letech se věnujeme i psům asistenčním – to jsou ti, kteří provázejí tělesně postižené – podávají jim věci, otevírají a zavírají dveře, rozsvěcí světlo, svlékají oblečení, přivolají pomoc apod. Jsou to většinou psi, kteří se nehodí na vodicí, protože takzvaně nejdou do tahu – zkrátka nemají tendence jít před člověkem a spíše se drží u nohy, což se dobře využije při chůzi psa u vozíku. Navíc, pokud takový pes rád aportuje, je to velké plus hned pro začátek.
Problém je ovšem ve finanční stránce věci.
Tělesně postižení sice mohou mít psa pomocníka, ale musí si na něho sehnat sponzora. Stát finančně přispívá pouze na psa pro nevidomého.
My se samozřejmě snažíme tuto záležitost za ně vyřešit, ale není to jednoduché. Částka potřebná k výcviku asistenčního psa je 150 tisíc Kč.
Teď sháníme finance na fenku Viky – pro mladou slečnu Karolínu (na vozíku). Zatím nám přispěl tým zaměstnanců Bohemia Energy a firma Johnson&Johnson s partou lidí, kteří se společně rozhodli udělat dobrou věc, a k vybrané částce přidali i ruce k dílu (pomohli s úklidem ubytovacího zařízení, kde v dubnu proběhla částečná rekonstrukce, umyli okna, ...).


Victory se učí otevírat dveře a aportovat


Veselá parta našich sponzorů z firmy Johnson&Johnson, v popředí Victorka

Někteří psi nás během roku opustí - přesunou se do nového domova k novému majiteli. V tomto pololetí to už byli psi Xonny a West, shodou okolností šli oba ke klientům do Moravskoslezského kraje. Zároveň noví jedinci doplní naši střediskovou smečku.

Štěňata, která se k nám vrátí během tohoto roku z předvýchovy – 10 labradorů, 2 královští pudlové a 2 flat coated retrievři – dvě poslední jmenované rasy nejsou novinkou, ale je pravdou, že se k těmto plemenům v našem středisku vracíme po delší přestávce. Uvidíme, jak jim i nám půjde společná práce.


Labrador s pudlem z předvýchovy

Aby naši osvědčení předvychovatelé po odevzdání svého svěřence dlouho netesknili, brzy budou mít na rozebrání nová psí miminka.

13. dubna se naší prvorodičce Sally narodilo celkem 7 labradořích prcků – průměrná váha 530 gramů, což vůbec není málo – 4 černé holky, 1 černý a 2 žlutí kluci.

Maminka je chovná černá fenka Sally dovezená z taiwanské asociace vodicích psů, tatínek náš nejmladší chovný černý pes Caleb (nese žlutý gen), který je po amerických rodičích.


Sally se štěňaty


Odpočívající štěňata

Další naše aktivity

Spolupracujeme se školami na Slovensku, v Maďarsku, v Itálii a od letošního roku i v Izraeli.

Pro zdravý chov je nutné doplňovat zvířata tak, aby nebyla navzájem příbuzná.

Činnost SVVP prochází každých pět let pravidelnou supervizí ze strany Mezinárodní federace vodicích psů (The International Guide Dog Federation). Více se dozvíte v jednotlivých sekcích našich stránek.

označení prvního schoduoznačení posledního schodu