SONS, Středisko výcviku vodicích psů

Facebook

Podpora

 

Naše činnost

Stěžejním bodem naší činnosti je výcvik vodicích psů pro zrakově postižené (nevidomé a prakticky nevidomé). V rámci tohoto procesu se soustředíme především na: vodicí psi ve středisku na dvoře mezi kotci

  • vlastní odchov, výběr a nákup štěňat,
  • výchovu štěňat v rodinách dobrovolných spolupracovníků,
  • vlastní výcvik psů dle standardů Mezinárodní federace vodicích psů,
  • přísnou veterinární péči o psy ve výchově a ve výcviku,
  • proškolení a praktický zácvik nevidomých žadatelů o vodicí psy,
  • odborné předávání vycvičených psů,
  • následnou péči o každého uživatele.

K dnešnímu datu (17. květen 2019) u nás pobývá dvanáct psích juniorů, ti už přesáhli 1 rok a vrátili se do střediska k dalšímu pokračujícímu výcviku, který potrvá 6-9 měsíců.
Některá štěňata jsou učenlivější, jiným to trvá trochu déle. To ovšem neznamená, že z těch pomalejších budou horší pomocníci. Z rodin předvychovatelů znají základní povely poslušnosti. Největší důraz je kladen na přivolání a odložení. Zvládnou pohyb po městě, v dopravních prostředcích, v obchodech, ale i setkání s jinými psy. Později je nevyruší žádné zrakové, čichové ani sluchové vjemy. Budou doprovázet svého pána prakticky všude. Nejtěžší fází výcviku je naučit psa řešit situaci, kdy se setká s překážkou výškovou (jako např. větev, páska), dále výkopy, zúžený prostor, pohyblivé překážky (kolemjdoucí lidé), apod.
Každého psa z předvýchovy čeká výcvik, který všichni psi absolvují společně, ale konečné zacvičení už proběhne přímo pro potřeby konkrétního člověka.

V lednu přišel klient s požadavkem na rychlého vodicího psa, který bude zvládat jak trasy v Praze (klient zatím pobývá v rekvalifikačním středisku Dědina), tak i vesnické prostředí, kde jinak bydlí. Začali jsme se speciální přípravou aktivní fenky Yry, jejíž výcvik probíhal zatím pouze v Praze. S ohledem na potřeby klienta jsme se začali věnovat výcviku i na vesnici, kde nejsou chodníky, ale jen krajnice, a kde se Yra může setkat i s řadou zvířat. V tuto chvíli je už Yra předávána svému novému majiteli.

V posledních letech se věnujeme i psům asistenčním – to jsou ti, kteří provázejí tělesně postižené – podávají jim věci, otevírají a zavírají dveře, rozsvěcí světlo, svlékají oblečení, přivolají pomoc apod. Jsou to většinou psi, kteří se nehodí na vodicí, protože takzvaně nejdou do tahu – zkrátka nemají tendence jít před člověkem a spíše se drží u nohy, což se dobře využije při chůzi psa u vozíku. Navíc, pokud takový pes rád aportuje, je to velké plus hned pro začátek.

Victory se učí otevírat dveřeVictory se učí otevírat dveře

Problém je ovšem ve finanční stránce věci.
Tělesně postižení sice mohou mít psa pomocníka, ale musí si na něho sehnat sponzora. Stát finančně přispívá pouze na psa pro nevidomého.
My se samozřejmě snažíme tuto záležitost za ně vyřešit, ale není to jednoduché. Částka potřebná k výcviku asistenčního psa je 150 tisíc Kč.
Díky ochotným a chápajícím lidem jsme formou sbírky sehnali finance na fenku Viky – pro mladou slečnu Karolínu (na vozíku). Významnými částkami přispěli: pan Stanislav Roesel a firma COMPUNET s.r.o., dále tým zaměstnanců Bohemia Energy a firma Johnson&Johnson s partou lidí, kteří se společně rozhodli udělat dobrou věc, a k vybrané částce přidali i ruce k dílu (pomohli s úklidem ubytovacího zařízení, kde v dubnu proběhla částečná rekonstrukce, umyli okna, ...). Zbývající prostředky přišly od drobných dárců. Jménem slečny Karolíny všem upřímně děkujeme.

Victory se učí podávat mobilVictory se učí podávat mobil

Veselá parta našich sponzorů z firmy Johnson&Johnson, v popředí Victorka

Krátká videa, jak Viki pomáhá, můžete shlédnout zde:

Labrador s pudlem z předvýchovy

Někteří psi nás během roku opustí - přesunou se do nového domova k novému majiteli. V tomto pololetí to už byli psi Xonny a West, shodou okolností šli oba ke klientům do Moravskoslezského kraje. Zároveň noví jedinci doplní naši střediskovou smečku.

Štěňata, která se k nám vrátí během tohoto roku z předvýchovy – 10 labradorů, 2 královští pudlové a 2 flat coated retrievři – dvě poslední jmenované rasy nejsou novinkou, ale je pravdou, že se k těmto plemenům v našem středisku vracíme po delší přestávce. Uvidíme, jak jim i nám půjde společná práce.

Aby naši osvědčení předvychovatelé po odevzdání svého svěřence dlouho netesknili, brzy budou mít na rozebrání nová psí miminka.

13. dubna se naší prvorodičce Sally narodilo celkem 7 labradořích prcků – průměrná váha 530 gramů, což vůbec není málo – 4 černé holky, 1 černý a 2 žlutí kluci.

Maminka je chovná černá fenka Sally dovezená z taiwanské asociace vodicích psů, tatínek náš nejmladší chovný černý pes Caleb (nese žlutý gen), který je po amerických rodičích.

Sally se štěňatyOdpočívající štěňata

Další naše aktivity

Spolupracujeme se školami na Slovensku, v Maďarsku, v Itálii a od letošního roku i v Izraeli.
Pro zdravý chov je nutné doplňovat zvířata tak, aby nebyla navzájem příbuzná.

Yola posílí izraelský chov

Yola s posádkou letadla - necestovala do Izraele v nákladovém prostoru, ale na palubě

Jinonické středisko vycvičilo vodicího psa pro klientku, jejímž otcem je Izraelec. Jeho prostřednictvím jsme získali kontakt na izraelskou školu. Ředitel školy pan Noach Braun i jejich šéftrenér Amihai Toren o nás věděli a dokonce znali jména některých našich chovných fen v zahraničí. Protože i oni hledají oživení chovu, dojednali si návštěvu Jinonic. Jejich šéftrenér, pan Amihaj Toren nás v únoru navštívil a černá fenka, labradorka Yola, se mu líbila.

Aby Yola mohla vycestovat do Izraele, musela projít důkladnou lékařskou prohlídkou. Izrael nepatří do zemí EU, tudíž ve zdravotní dokumentaci nesměly chybět ani testy, které kontrolovaly hladinu protilátek na vzteklinu. Povely pro Yolu se pan Toren naučil velmi rychle v perfektní češtině patrně i proto, že má za manželku Rusku. Yola si rychle zvykla na nového pána.

Yola a její první kroky v IzraeliYola dostává povely ve své mateřštině

Yolu brzy následovala Cesmína

Spokojená Cesmína si zvyká na nový domov

I Cesmína vyhověla vysokým nárokům izraelských chovatelů. Její odlet se několikrát kvůli různým maličkostem přesouval a rušil, avšak na Velikonoční pondělí se konečně vydala do svého nového domova – do Izraele.

Italové v Jinonicích

Po izraelské návštěvě následovala návštěva z Itálie. Přijeli zástupci školy z Padovy - šest velmi temperamentních, milých lidí, včetně prezidenta školy a cvičitelů.

Mají zájem o psy se základním výcvikem.

Slováci si přijeli pro dva psy

Zack

Další návštěva přijela ze Slovenska a odvezla si do výcviku dva psy Zacka a Zanta – ti nakonec nebudou provázet slovenské nevidomé, ale vyhověli náročným podmínkám v Německu, a tak postoupili do výcviku tam.

Zina míří do Maďarska

Další fenka z našeho chovu Zina byla vybrána do chovu a tentokrát poputuje do maďarského Miskolce. Ředitelka tamější školy, paní Piros Komondi, si pro ni osobně přijela i s kanadskou fenkou Vinniepeg, kterou chtěli nakrýt naším chovným žlutým labradorem Ryanem. Jak se ukázalo, otáleli s příjezdem moc dlouho a Vinnie bohužel nezabřezla. Hned po Velikonocích jely naše instruktorky do Miskolce pro žluté štěňátko fenku Mentu z jejich chovu.

Menta odpočívá po dlouhé cestěMenta u své misky

Mezinárodní federace vodicích psů

Činnost SVVP prochází každých pět let pravidelnou supervizí ze strany Mezinárodní federace vodicích psů (The International Guide Dog Federation). Více se dozvíte v jednotlivých sekcích našich stránek.

označení prvního schoduoznačení posledního schodu

Kontakt

Adresa: Klikatá 2a
Praha 5, 158 00
Tel.: +420 775 722 793
Číslo účtu: 106390238/0300
E-mail: vodicipsi@sons.cz

Podporují nás