Facebook

Podpora

 

Štěňata

Příprava vodicích psů je činnost velmi specifická a klade značné nároky na psího jedince během celé přípravy. Výběr vhodného plemene a konkrétního jedince v rámci plemene a náležitá péče o něj je tedy prvním předpokladem pro předávání zdravých a psychicky vyrovnaných vodicích psů.

štěňata

1. Výběr plemene

Při výběru plemen vhodných pro výcvik přebíráme zkušenosti ze zahraničí. V rámci Mezinárodní federace vodicích psů jsou nejvíce využívána plemena labradorský retrívr, zlatý retrívr, první generace kříženců těchto dvou plemen a německý ovčák. Jiná plemena jsou cvičena pouze okrajově.

2. Výběr štěněte

Příprava budoucích vodicích psů začíná již výběrem jejich rodičů a následně výběrem a výchovou malých štěňat a dorostu.

Štěňata odchováváme na vlastních chovných fenách nebo nakupujeme od předem vybraných chovatelů, z nichž k některým se rádi vracíme. Velice dbáme na zdravotní a povahový aspekt chovů, odkud štěňata odebíráme. Z toho důvodu nakupujeme pouze štěňata s průkazem původu. Výběr vhodných štěňat rozhodně není náhodný. Výběrový test, kterým všechna štěňata projdou, jsme převzali ze zahraničí. Podle zkušeností zahraničních chovatelů psů určených pro výcvik vodicích a asistenčních psů je testování štěňat ve věku 7–8 týdnů velmi důležité. Je to první předpoklad pro výběr psa, jehož povahové vlastnosti budou odpovídat náročnosti jeho poslání.

3. Výchova štěňat neboli předvýchova

Osmitýdenní štěně předáme do péče předvychovatelům. Předvychovatelé jsou naši dobrovolní spolupracovníci, kteří se starají o výchovu štěňat od 8 týdnů až do jednoho roku věku štěněte. Pro námi vybraná štěňata je velice důležitá společenská výchova v těsném kontaktu s lidmi a sbírání zkušeností v rušných ulicích města, dopravních prostředcích a podobně. Štěně musí být zásadně odchováno v bytě, pokud možno v celodenním kontaktu s člověkem, aby se právě člověk pro něj stal nejbližším partnerem a společníkem. Je pro nás ideální, navštěvuje-li předvychovatel s naším štěnětem již od začátku například obchody, úřady, lékaře, divadla, kina, koncertní sály či restaurace a tím štěně učí v klidu se pohybovat ve velkém světě lidí. Potřebujeme vědět, jak se vyvíjí povaha a zdravotní stav psího dorostence i to, jak budoucí žák naší školy zvládá základní psí dovednosti. Proto se každý kalendářní měsíc koná tzv. sraz štěňat a jejich vychovatelů v našem středisku. Pokud je vše v pořádku a štěněti je rok, přijde loučení. I když je na to člověk připraven, vždycky ukápne slzička. Ale ten, kdo pro nás štěně vychovává, si musí v první řadě uvědomit, že práci, kterou se psem vykonal, udělal především pro jiného člověka. Pro člověka, kterému bude jeho pes po celý svůj život průvodcem a kamarádem. V nynější době máme na 20 předvychovatelů, kterým patří náš veliký dík.

Kontakt

Adresa: Klikatá 2a
Praha 5, 158 00
Tel.: +420 775 722 793
Číslo účtu: 106390238/0300
E-mail: vodicipsi@sons.cz
predvychova@vodicipsi.cz

Podporují nás