Facebook

Podpora

 

Výcvik psů

ukázka výcviku 1ukázka výcviku 2ukázka výcviku 3

Lze bez nadsázky říci, že více než 50% dobrého vodicího psa tvoří jeho povaha. Do výcviku přijímáme pouze psy, kteří jsou vyrovnaného temperamentu, schopni se učit a udržet dobrou koncentraci i v přítomnosti jiných zvířat, především psů, přizpůsobiví jakýmkoli změnám prostředí anebo držitele. Jelikož vodicímu psovi leží na bedrech přinejmenším zdraví jeho držitele, cvičíme jen ty psy, které tato práce prokazatelně baví. Na druhou stranu však nesmí vykazovat známky hyperaktivity. Nepřijatelné je přílišné čuchání nebo slídění. Pes by neměl přehnaně reagovat na pohlazení, dotyk, zvuk a jiné podněty. Často stále ještě slýcháme na ulici od kolemjdoucích: "Ten pes je ale chudák, podívejte, jak je smutný!" Ne, není smutný. Skutečnost je pouze taková, že disponuje povahovými vlastnostmi, pro které byl k výkonu vodicího psa vybrán. Jeho výraz odpovídá klidnému psovi bez přehnané aktivity a pokud možno bez jakýchkoli vedlejších zájmů. Tito psi milují svého pána a svojí klidnou a trpělivou prací mu jsou ochotni kdykoliv dělat průvodce tak, jak byli během výcviku připraveni.

Jak tedy vypadá výcvik v našem zařízení?

  • První fázi výcviku zajišťují naši dobrovolní spolupracovníci, tzv. předvychovatelé, s nimiž budoucí vodicí pes po dobu svého prvního roku života žije. Předvychovatelé se pod pravidelnými supervizemi ze strany našich instruktorů starají o ten nejzákladnější výcvik, kterým by měl projít každý slušně vychovaný pes. Zároveň štěně učí nebát se a ukázněně se chovat v situacích, které jej při doprovázení jeho budoucího nevidomého pána neminou: cestování hromadnou dopravou, chůze po rušné ulici, návštěvy úřadů, lékařů i třeba restaurací a divadel.
  • Po prvním roce života přichází pes do SVVP, kde je zařazen do smečky ostatních dorostenců a začíná jeho výcvik v průvodce a společníka zrakově postiženého člověka. Za šest až osm měsíců pobytu v našem zařízení se naučí vše, co bude jakožto vodicí pes potřebovat: upozorňovat zastavením na jakékoliv překážky v cestě a na pokyn je samostatně řešit, vyhledávat na povel schody, lavičky, dveře, či třeba autobusovou zastávku a mnohé další (vycvičený pes musí zvládnout 34 dovedností vodicího psa dle vyhlášky 388/2011 Sb., přílohy č. 2).
  • Zároveň prochází sérií nadstandardních lékařských vyšetření, abychom měli jistotu, že klientovi předáváme pouze perfektně zdravého psa. Ve spolupráci s prestižní veterinární klinikou Jaggy garantujeme u našich psů RTG testy kyčlí a loktů, vyšetření očního pozadí, různá laboratorní vyšetření a nově i kardiologické prohlídky. U všech vodicích psů zároveň zajišťujeme kastraci.
  • Poté, co je pro psa již vytipován nevidomý majitel, uzpůsobujeme jeho výcvik konkrétním požadavkům daného žadatele. Po návštěvě jeho bydliště jednak učíme psa, aby na povel prošel několik základních tras, jež klient nejčastěji používá (například do obchodu, na poštu apod), jednak konzultujeme nejrůznější zvláštní potřeby (je například možné, aby vodicí pes učitele hudby vyhledával na povel housle).
  • I po předání psa je možné využívat našeho bezplatného následného servisu. Našim klientům a jejich psům nabízíme pravidelné cvičení každé čtvrteční odpoledne v prostorách SVVP a v létě v průběhu rekondičního soustředění. Samozřejmostí je možnost výuky nových tras a konzultace jakýchkoliv problémů (v případě nutnosti i z místa klientova bydliště).

Více o péči o psy...

Kontakt

Adresa: Klikatá 2a
Praha 5, 158 00
Tel.: +420 775 722 793
Číslo účtu: 106390238/0300
E-mail: vodicipsi@sons.cz
predvychova@vodicipsi.cz

Podporují nás